Wirek dziś
darmowy hosting obrazków
darmowy hosting obrazków
darmowy hosting obrazków
Wirek wczoraj
darmowy hosting obrazków
darmowy hosting obrazków
darmowy hosting obrazków
Materiały
darmowy hosting obrazków
darmowy hosting obrazków
darmowy hosting obrazków
darmowy hosting obrazków
darmowy hosting obrazków
O projekcie
darmowy hosting obrazków

darmowy hosting obrazków
darmowy hosting obrazków
darmowy hosting obrazków
Pogoda
Księga gości

 

Nawigacja
Szukaj
Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych użytkowników: 469
Najnowszy Użytkownik: Marek
Witamy

 

Witamy na stronie poświęconej przeszłości oraz kulturze Wirku - dzielnicy Rudy Śląskiej. Niniejszy przewodnik po Wirku powstał w ramach projektu pt. Wirek oczami uczniów

 

darmowy hosting obrazków 

Menu podręczne

Historia Wirku Wybitne postacie Zabytki Wirku Informator podręczny

 

Informacje podstawowe

Informacje ogólne

Status administracyjny: dzielnica miasta Ruda Śląska
Liczba mieszkańców: 20 595 (2006 r.)
Kod pocztowy: 41-710
Strefa numeracyjna: 0-32
Tablice rejestracyjne: SL, SRS
Nazwa niemiecka: Antonienhütte


Co warto zobaczyć w Wirku?Kościół ewangelicki

Kościół ewangelicko-augsburski


 


Lokalizacja: ul. Kubiny


Data powstania: 1902 r.


Opis: Neogotycki kościół ewangelicki zbudowany według projektu Felixa Henry. Kościół został wkomponowany w powstałą kilkadziesiąt lat wcześniej kolonię "Ficinius"


  darmowy hosting obrazków

Kolonia robotnicza "Ficinius"


 


Lokalizacja: ul. Kubiny


Data powstania: ok. 1867 r.


Opis: Zespół 16 piętrowych domów robotniczych z 1867 r. zbudowanych dla pracowników kopalni węgla kamiennego "Gottessegen" ("Błogosławieństwo Boże"). Jest to jedno z najstarszych osiedli tego typu na Górnym Śląsku.


 
darmowy hosting obrazków

Zabytkowe kamienice


 


Lokalizacja: ulice 1 Maja, Sienkiewicza, Dąbrowskiego, Tuwima,


Data powstania:przełom XIX i XX wieku


Opis: Wzdłuż wireckich ulic mimo licznych wyburzeń spowodowanych szkodami górniczymi, zachodwało sie do dziś sporo zabytkowych kamienic, głównie secesyjnych i eklektycznych


 


 


darmowy hosting obrazków

Kościół katolicki p.w. św. Wawrzyńca i św. Antoniego


 


Lokalizacja: ul. Nowary


Data powstania: 1907-1809 r.


Opis: Trójnawowa bazylika wzniesiona w latach 1907-1908 w stylu neogotyckim z elementami neoromanizmu przez Ludwika Schneidera w miejscu wcześniejszego kościoła z 1874 r.

Zobacz wszystkie darmowy hosting obrazków
Aktualności
Co nowego słychać w Wirku?
Film "W poszukiwaniu ducha miejsca"
W internecie pojawiła się właśnie skrócona wersja filmu dokumentalnego pt. ”Duch Miejsca. W poszukiwaniu genius loci”. Film ten jest zapisem wydarzeń z 2010 roku, gdy Kochłowice, jedna z dzielnic Rudy Śląskiej, obchodziły jubileusz 650-lecia. Reżyserem filmu jest Sergiey Lapszyn.

W filmie pojawia się także wątek wirecki. Nasza miejscowość od średniowiecza należała do wsi Kochłowice, a potem do kochłowickiej parafii. Stąd związki z Wirku z Kochłowicami są silne. W filmie zarejestrowano wycieczkę po Wirku w ramach Górnośląskich Dni Dziedzictwa 2010, którą prowadził nauczyciel SP nr 8, Przemysław Noparli, wraz ze swoimi uczniami: Agnieszką Kania, Natalią Nowak, Adrianem Mieszczaninem oraz Arturem Wyberała.Chcesz więcej?

- Zobacz skróconą wersję filmu (14 minut)
- Zobacz zwiastun filmu
- Zobacz relację w Telewizji Sfera
Wirek okiem ucznia SP 8
Dominik Koziatek, uczeń klasy 6 Szkoły Podstawowej nr 8 w Rudzie Śląskiej, przygotował filmik opowiadający o dzielnicy Wirek. W filmie pojawiają się ważne dla dzielnicy miejsca oraz ich lokalizacja na mapie miejscowości. Zachgęcamy do zobaczenia!Bezpośredni link do filmu
Zobacz Wirek z przewodnikiem


Z okazji Światowego Dnia Przewodnictwa Koło Przewodników Turystycznych w Rudzie Śląskiej zaprasza mieszkańców miasta na spacer po dzielnicy Wirek. Przewodnicy zapoznają uczestników z historią dzielnicy, pokażą najciekawsze zabytki. Udział w spacerze jest bezpłatny, a uczestniczyć w nim może każdy bez względu na wiek.

Zbiórka uczestników w dniu 19 lutego 2011 /sobota/ o godzinie 9.00 na placu przed kościołem ewangelickim w Rudzie Śląskiej Wirku.

Międzynarodowy Dzień Przewodników Turystycznych, przypadający na dzień 21 lutego, został ustanowiony w 1989 r. podczas III Konwencji Światowej Federacji Stowarzyszeń Przewodników Turystycznych, która odbyła się w Nikozji na Cyprze. Pierwszy raz świętowano Międzynarodowy Dzień Przewodnika Turystycznego w 15 krajach , w 1990 roku.

Ten dzień ma pokazać pracę przewodnika lokalnym społecznościom i lokalnym władzom, a także uświadomić gospodarzom terenu, jaką rolę odgrywają przewodnicy w obsłudze turystów, a w szczególności w kreowaniu wizerunku miasta.


Więcej o wycieczce
Filmik reklamowy
Aktualności

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 8 w Wirku oraz członkowie Stowarzyszenia Genius Loci - Duch Miejsca przygotowali krótki filmik, reklamujący internetowy przewodnik po dzielnicy Wirek. Przewodnik ten powstał w ramach projektu pt. "Wirek oczami uczniów" Przewodnik powstaje już drugi rok. Do najbliższych wakacji ma być gotowy film dokumentalny opowiadający o dzielnicy, który uczniowie kręcą w ramach kółka historycznego.Więcej o projekcie
Uczniowie zapraszają na wycieczkę po Wirku
Aktualności

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 8 w Wirku wraz ze swoim nauczycielem historii, Przemysławm Noparlikiem, zapraszają do udziału w spacerze historycznym po dzielnicy pt. "Hołdy i huty Antonienhuty". Wycieczka odbędzie się 2 października 2010 (sobota). Zbiórka dla wszystykich chętnych pod kościołem ewangelickim przy ulicy Kubiny o godzinie 10:00.

Wycieczka jest cześcią Górnośląskich Dni Dziedzictwa 2010, w ramach których mozna także poznać inne zakątki miast a i regionu.

Zobacz program szczegółowy w Rudzie Śląskiej


 darmowy hosting obrazków


Zapraszamy do dyskusji na forum GDD

Rycerze zawitali do Wirku
21 czerwca do Szkoły Podstawowej w Wirku przybili rycerze oraz damy dworu, dając uczniom tej placówki żywą lekcję historii. Impreza miała związek z promocją zakończonego właśnie projektu edukacyjnego pt. "Wirek oczami uczniów" .

Dowiedz się więcej o projekcie

Zakońćzenie i promocja projektu stały się prawdziwym świętem szkoły. Uczniowie w dwóch grupach uczestniczyli w pokazach średniowiecznego uzbrojenia (XIV wiek), walki wręcz oraz tańca. Nieespodzianką, która zakończyła warsztaty, był pokaz średniowiecznej broni czarnoprochowej, z której mogli wystzelić także uczniowie. Warsztaty te przygotowało Stowarzyszenie rekonstrukcji historycznej Poczet Rycerski Ottona z Pilczy herbu Topór


Spotkanie z rycerzami było przede wszystkim okazją, by zaprezentować uczniom oraz zgromadzonym gościom czym zajmowali się uczestnicy projektu "Wirek oczami uczniów". Po krótkiej prezentacji wręczono nagrody zwycięzcom konkursu historycznego pt. "Co wiem o Wirku?". I miejsce zdobyła uczennica klasy Va, Anna Szindler.

Imprezę swoją obecnością uświetnili: ksiądz Marcin Brzóska - Proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Wirku, pani Grażyna Jaszczyk, Dyrektor Miejskiego Zakładu Obsługi Placówek Oświatowych, pan Henryk Piórkowski – Radny Miasta Ruda Śląska, pan Jan Wyżgoł – Radny Miasta Ruda Śląska, pan Wiesław Jagielski – Dyrektor Zespołu Szkół im. Św. Łukasza nr 3 w Rudzie Śląskiej oraz członkowie Stowarzyszenia Genius Loci, zajmującego się historią miasta.

darmowy hosting obrazków darmowy hosting obrazków darmowy hosting obrazków
Konkurs rozstrzygnięty
Ogłoszenia

Konkurs historyczny dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 8 w Wirku pt. "Co wiem o Wirku?" został rozstrzygnięty.
Zwyciężczynią konkursu została Anna Szindler (klasa Va). Równorzędne drugie miejsce, z taką samą ilością punktów, zajęli uczniowie: Adam Jagielski (klasa IV b) oraz Tomasz Golomb (klasa V b).

Zwycięzcom gratulujemy. Nagrody zostaną wręczone podczas pokazów rycerskich w Szkole Podstawowej nr 8 w poniedziałek 21 czerwca.

Rozwiąż konkurs samodzielnie!
Konkurs pt. Co wiem o Wirku?


Zapraszamy uczniów Szkoły Podstawowej nr 8 w Rudzie Śląskiej do udziału w konkursie historycznym pt.

Co wiem o Wirku?

Celem konkursu jest przybliżenie uczniom naszej szkoły historii dzielnicy
oraz pokazanie ciekawych miejsc

Termin: 15 czerwca 2010 (wtorek)

Zgłoszenia: pani mgr Katarzyna Koroszec-Króliczek

Wymagania: Każdy uczestnik konkursu zobowiązany jest zapoznać się z treścią strony internetowej www.wirek.ubf.pl , poświęconej przeszłości Wirku, przygotowanej przez naszych uczniów! Pytania zostaną ułożone na podstawie informacji umieszczonych na podanej stronie. Konkurs będzie miał formę testu pisemnego.
Dla zwycięzców przewidziano atrakcyjne nagrody

Konkurs przygotowano w ramach projektu Wirek oczami uczniów
Uczniowie SP 8 opracowali przewodnik po dzielnicy
Aktualności


Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 8 w Rudzie Śląskiej - Wirku w ramach projektu "Wirek oczami uczniów" przygotowali przewodnik po zabytkach, historii i kulturze dzielnicy.

Projekt "Wirek oczami uczniów" ma na celu przybliżyć młodym ludziom, mieszkańcom dzielnicy Wirek miasta Ruda Śląska, przeszłość ich „małej ojczyzny”. Uczniowie przez kilka miesięcy uczestniczyli w warsztatach i wycieczkach, w czasie których gromadzili materiały potrzebne do stworzenia wirtualnego przewodnika po historii i zabytkach Wirku w formie strony internetowej.

Organizatorzy pragną wyrazić podziękowanie wszystkim osobom, które okazały nam życzliwość. W szczególności należą się one: Proboszczowi parafii ewangelicko-augsburskiej Księdzu Marcinowi Brzósce, Proboszczowi parafii p.w. św. Wawrzyńca i Antoniego, Księdzu Franciszkowi Zającowi, Dyrektorowi Miejskiej Biblioteki Publicznej w Wirku Panu Krystianowi Gałuszce oraz Dyrektorowi Zespołu Szkół nr 3 im. Świętego Łukasza, Panu Wiesławowi Jagielskiemu.

Szczególne podziękowania należą się uczniom, którzy poświęcili wiele godzin swego wolnego czasu na wspólne odkrywanie przeszłości Wirku oraz przekładanie zdobytej wiedzy na internetowy przewodnik.

Zobacz zdjęcia

Uczniowie na wycieczce w kościele ewangelicko-augsburskim w Wirku
Genius Loci zaprasza do współpracy

 

Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Organizatorzy

Szkoła Podstawowa nr 8

 darmowy hosting obrazków

Partnerzy

Parafia katolicka

Parafia ewangelicka

 darmowy hosting obrazków

 darmowy hosting obrazków

Sponsorzy

 

Foto i Video
Aneta i Piotr Kilarscy
Patronat

Ankieta
Jak oceniasz stronę Wirku?

Rewelacja

Bez zastrzeżeń

Nic specjalnego

Musisz się zalogować, żeby móc głosować w tej Ankiecie.

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie